STOKI NARCIARSKIE

Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska
Największa i najbardziej popularna stacja narciarska na Podhalu. Oferuje aż 15 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, od tych łagodnie nachylonych aż po trasy posiadające homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Czekają tu świetni instruktorzy i dobrze wyposażone, nowoczesne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Ze stoku można zjechać wprost do termy Bania.

Stacja Narciarska Małe Ciche
Stacja zbudowana na zboczy Zgorzeliska rozsławiła Małe Ciche na całą Polskę. Czeka tu nowoczesna kolej krzesełkowa o długości 1250m, kolej krzesełkowa o długości 750m i wyciągi orczykowe. Pełną ofertę uzupełnia zachwycający widok na panoramę Tatr.

Ośrodek narciarsko-rekreacyjny Harenda
Jeden z trudniejszych stoków na Podhalu. Nie przez przypadek to właśnie tu odbywa się wiele zjazdowych rywalizacji. Można wypożyczyć tu sprzęt, przy wyciągach działa też szkółka narciarska. Na terenie ośrodka znajduje się lodowisko.

Stacja Narciarska Suche
Wspaniałe trasy uwielbiane przez narciarzy i snowboardzistów. Taśma i mały wyciąg orczykowy dedykowany dla dzieci i początkujących narciarzy przyczynił się do uzyskania przez ośrodek miana Stacji Narciarskiej Przyjaznej Rodzinie w plebiscycie ”Najlepsza Stacja Narciarska Małopolski”.

Murzasichle SKI
Ośrodek narciarski z 5 wyciągami na trasach o długościach 180-450 m i zróżnicowanym stopniu trudności. Na miejscu można wypożyczyć narty i skorzystać z pomocy instruktora. Najmłodszym w nauce pomaga wyciąg taśmowy. Na terenie ośrodka znajduje się też lodowisko i tor do SnowTubingu.

Stacja Narciarska Jurgów SKI
Stacja narciarska JURGÓW SKI oferuje 7 tras narciarskich, łącznie 4,5 km tras, zróżnicowanych pod względem trudności, nachylenia oraz długości. Ośrodek może poszczycić się jedną z najtrudniejszych tras narciarskich na Podhalu – trasą czarną i czerwoną, które są przeznaczone dla posiadających spore umiejętności narciarzy i snowboardzistów.

Stacja Narciarska RUSIŃ-SKI
Stacja w Bukowinie Tatrzańskiej kilkakrotnie zdobywała wyróżnienia w plebiscycie „Najlepsza Stacją Narciarska Małopolski”. Stoki sprzyjają narciarstwu rodzinnemu, a dzięki szerokości w granicach 150-200 m główne trasy sprzyjają miłośnikom carvingu.

Stacja Narciarska Koziniec – Czarna Góra
Czteroosobowa kolejka linowa wwozi w przeciągu godziny 2400 narciarzy. Czekają tu też dwa wyciągi orczykowe oraz wyciąg zaczepowy.

Galicowa Grapa
Na najwyższym wzniesieniu w Poroninie znajdują się dwa wyciągi orczykowe o długości 800 m i 400 m. To dobre miejsce dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Przy stoku działa wypożyczalnia i szkółka narciarska.

SZLAKI SKITUROWE
Zimą w Tatrach czeka prawie 200 km tras skiturowych. W większości pokrywają się ze szlakami letnimi, z wyjątkiem miejsc szczególnie zagrożonych lawinami. Kultowe trasy dla skiturowców to podejście Kasprowy Wierch oraz wycieczka na Halę Gąsienicową.


SZLAKI SKITUROWE

Zimą w Tatrach czeka prawie 200 km tras skiturowych. W większości pokrywają się ze szlakami letnimi, z wyjątkiem miejsc szczególnie zagrożonych lawinami. Kultowe trasy dla skiturowców to podejście Kasprowy Wierch oraz wycieczka na Halę Gąsienicową.

TRASY NA BIEGÓWKI

Co roku na Podhalu przybywają kolejne trasy dla biegaczy narciarskich. Trend ten zapoczątkowało Kościelisko, gdzie na polanie Chotarz przygotowywane są dwie trasy, biegać można też w Ośrodku Biathlonowym w Kirach. W Zakopanem trasy czekają w aż trzech miejscach: bardzo prosta na Równi Krupowej w samym centrum miasta, dość wymagająca w pobliżu Wielkiej Krokwi i wyczynowe trasy Centralnego Ośrodka Sportu.

Przy dobrej zimie widokowe trasy przygotowywane są w Zębie, w Białce Tatrzańskiej na Jankulakowskim Wierchu czeka zaś 5 km sztucznie śnieżonych i oświetlonych po zmroku tras.

Od niedawna działa krótka trasa koło term w Chochołowie, biegać można też w Nowym Targu, gdzie co roku odbywa się największy na Podhalu bieg narciarski dla zawodników i amatorów. Najpiękniejsze trasy wiodą jednak z Obidowej do schroniska na Turbaczu – najwyższym szczycie Gorców, skąd rozpościera się absolutnie zachwycająca panorama na całe Tatry.

BASENY TERMALNE

thermal

Terma Bania
Jedne z najpopularniejszych basenów termalnych na Podhalu. Ciepła woda o temperaturze 34-38°C zawiera cenne mikroelementy, takie jak siarczki, krzemionka, potas, wapń, magnez i żelazo. Czeka tu 14 basenowych niecek, zjeżdżalnie o łącznej długości ponad 300 metrów, gejzery, armatki wodne, jacuzzi, sztuczne fale, sauny i bogata oferta zabiegów SPA.

Termy Bukovina
Eleganckie termy z zewnętrznymi i wewnętrznymi basenami rekreacyjnymi i pływackimi. W każdym z nich można cieszyć się kojącymi właściwościami wody termalnej, której temperatura waha się od 30 do 38°C. W relaksie pomogą liczne sauny i łaźnie parowe, czeka też tu jacuzzi i setki metrów szalonych, wodnych zjeżdżalni.

Chochołowskie Termy
Największy kompleks termalny na Podhalu. Do dyspozycji jest tu ponad 30 basenów i beczek z wodą o różnej specyfice, strefa lecznicza z surową wodą siarkową i solankową jodowaną, stanowiska z hydromasażem, rwąca rzeka, siatka do wspinaczki czy gejzery wodne. W obiekcie znajduje się też największe saunarium na Podhalu z przeszkloną sauną widokową, z której można podziwiać piękne Tatry.

Termy Szaflary
Położone tuż obok odwiertu goetermalnego Termy Szaflary chlubią się wysokozmineralizowaną wodą termalną. Czekają tu cztery baseny, trzytorowa zjeżdżalnia rodzinna, brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią oraz liczne urządzenia do hydromasażu.

Termy Gorący Potok
Otoczony lasem sosnowym kompleks dwudziestu dwóch niecek basenowych z naturalną, surową wodą siarkową o temperaturze 34-40°C, która nie jest chemicznie uzdatniana. Można zrelaksować się tu w aromatycznych saunach suchych i parowych, tężni solnej czy kadziach z borownią. Nie brakuje też wodnych atrakcji dla dzieci.

Aqua Park Zakopane
Zakopiański Aqua Park rozpoczął modę na baseny termalne. Łączy profil sportowy, rekreacyjno-leczniczy i rozrywkowy. Mieszczą się tu baseny rekreacyjne, w tym jeden z torami pływackimi, zjeżdżalnie, bicze wodne, podwodne gejzery i jacuzzi. Ciepła woda w zewnętrznym basenie termalnym ma właściwości lecznicze (zawiera m.in. wapń, sód, siarkę, magnez, potas i krzem).

NORDIC WALKING

Podhale, Tatry i Gorce sprzyjają chodzeniu z kijami nordic walking. Spacerować można licznymi polnymi dróżkami, m.in. wiodącymi na uroczą polanę Tarasówka w pobliskim Małem Chichem czy biegnącymi przez pasmo Gubałowskie.

Kijki świetnie sprawdzą się też na tatrzańskich i gorczańskich szlakach, zwłaszcza tych wiodących do popularnych schronisk.

SPŁYW PRZEŁOMEM DUNAJCA

Dwugodzinny spływ malowniczym przełomem Dunajca na charakterystycznych, drewnianych tratwach wiedzie przez najpiękniejsze zakątki Pienin. Tradycja organizowania spływów sięga roku 1832. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Kątach, a kończy w Szczawnicy.

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października.

KINA I TEATRY

teatr

Teatr Witkacego
Kultowy zakopiański teatr, mieszczący się w okazałym gmachu dawnego Zakładu Wodoleczniczego dra Andrzeja Chramca. Jednym z założeń teatru jest odkrywanie i nawiązywanie do niezwykle cennego dziedzictwa kulturowego Zakopanego oraz twórcze kultywowanie tradycji Stanisław Ignacego Witkiewicza, słynnego Witkacego, którego ekstrawagancje do dziś przetrwały w miejscowych opowieściach.

Kino Sokół i Kino Giewont
Dwa zakopiańskie kina. Pierwsze z nich to największe kino na Podhalu, drugie zaś to bardzo kameralne kino. Obydwa prezentują światowe hity.

Kino Miejsce
Bardzo przytulne, pierwsze kino studyjne w Zakopanem, w którym można zobaczyć niszowe produkcje. Jego misją jest upowszechnianie kultury filmowej połączonej ze sztukami nowych mediów. Mieści też małą kawiarenkę.

MUZEA i GALERIE

Muzeum Tatrzańskie
Jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, istnieje od 1889 r. Dziś w jego ramach działa 10 oddziałów, prezentujących kulturę i historię Podhala. Najbardziej znany jest mieszczący się przy Krupówkach Gmach główny z ciekawą wystawą historyczną, etnograficzną, przyrodniczą. Przed kilku laty w pięknie odrestaurowanej willi Oksza powstała Galeria Sztuki XX wieku, wyjątkowo barwnej pod Tatrami. W Galerii Władysława Hasiora prezentowane są dzieła jednego z najbardziej niepokojących i kontrowersyjnych zakopiańskich artystów. Pomnik słynnego Koziołka Matołka można zobaczyć przed Muzeum biograficznym Kornela Makuszyńskiego. Bardzo ciekawe jest także Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba – obecnie zamknięte z powodu gruntownego remontu.

Galeria Antoniego Rząsy w Zakopanem
Galeria jest dziełem Antoniego Rząsy i jego żony Haliny. Dziełem dojrzałym – teatrem rzeźb, w którym każda gra swoją rolę. Ich układ, sąsiedztwa, przestrzeń pomiędzy – stały się nieustannie odtwarzaną instalacją. Przetrwały zmiany, śmierć swoich twórców i dały życie nowej sztuce i energię następnym pokoleniom. Dzisiaj Galeria jest miejscem Rodziny Rząsów: trzech pokoleń artystów i wędrowców, nauczycieli i uczniów.

Centrum Kultury Rodzimej w Czerwonym Dworze
Jednej z najlepiej zachowanych willi w stylu zakopiańskim przeszła niedawno modernizację i od sierpnia 2018 r. mieści się tu Centrum Kultury Rodzimej. Prezentowana jest tu różnorodna twórczość znanych podhalańskich artystów i rzemieślników, odbywają się warsztaty haftowania, malowania na szkle i robienia kwiatów z bibuły, w galerii zaś można kupić góralskie chusty czy piękne wyroby ze skóry.

Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej
Ten duży, drewniany budynek tętni życiem przez cały rok. Działające w nim Bukowiańskie Centrum Kultury za główny cel obrało pielęgnowanie tradycji, zaszczepienie jej w sercach młodego pokolenia i promowanie kultury góralskiej.

Izba Regionalna u Gąsienicy w Murzasichlu
Odbywają się tu prelekcje o tematyce tatrzańskiej, czyli spotkania w formie posiadów, które pozwalają przez chwilę cofnąć się w czasie. Spotkania prowadzone przez Adama Gąsienicę odbywają się w tradycyjnej góralskiej chałupie, której wystrój stanowią autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej. Opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i stroju przeplata prezentacja instrumentów i okrasza góralski humor.

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN
Najnowocześniejszy tego typu obiekt w regionie, gdzie w bardzo przystępny i angażujący sposób wyjaśniane są sekrety tatrzańskiej przyrody. Trwający godzinę spaceru edukacyjny rozpoczyna się przy największej w Polsce podświetlanej makiecie Tatr i wiedzie m.in. przez jaskinię i tatrzańską łąkę trafiamy na tatrzańską łąkę. Miejscem uwielbianym przez dzieci jest Sala Odkryć z edukacyjnymi grami komputerowymi, interaktywnymi stolikami, stanowiskami stetoskopowymi czy grami ruchowymi.