Niedźwiedzia Residence to drewniana willa z początku XX wieku. Otoczona ścianą zieleni mieści się w zabytkowej części miejscowości Poronin koło Zakopanego. W naszym butikowym obiekcie stawiamy na komfort, niepowtarzalny design i rozwiązania eko.

Sercem domu jest przestronny, słoneczny salon, niemal w całości ozdobiony przez podhalańskich artystów. Zrelaksujesz się tu przy dobrej książce, skosztujesz przetworów z naszej spiżarni i rozpoczniesz dzień od pysznej kawy. Przytulna, kameralna atmosfera sprzyja wypoczynkowi po aktywnym dniu na tatrzańskich szlakach, w wodach termalnych i na nartach.

Obiekt przeznaczony dla osób dorosłych.

Dlaczego niedźwiedzia?


Początkowo mieliśmy nazwać dom zupełnie inaczej. Ale znajoma artystka namalowała dla nas wielki obraz tatrzańskiego niedźwiedzia. Gdy wnieśliśmy go do salonu, wszystkich uderzyła ta sama myśl. Wydawało się, jakby ten miś był tu od zawsze. Sprawa nazwy była więc przesądzona, a wkrótce zamieszkały u nas kolejne niedźwiadki.

Dom z 1903 roku z ciekawą historią...


Wszystko zaczęło się na początku XX stulecia, gdy Poronin był jeszcze biedną góralską wioską. W 1903 roku okazałą drewnianą willę wybudował pułkownik armii cesarskiej, wykładowca greki i łaciny na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu – Franciszek Chowaniec-Bulcyk.

W willi swoją letnią rezydencję mieli Zofia i Medard Stadniccy, zwykle mieszkający w Krakowie. Ona była córką wspomnianego Franciszka Chowańca-Bulcyka, on – uznanym inżynierem-architektem i właścicielem przedsiębiorstwa budowlanego. To właśnie Medard Stadnicki był jednym z kierowników budowy kolejki linowej na Kasprowy Wierch, w 1935 roku.

Podczas swoich pobytów na Podhalu w poroniańskiej willi bywał sam Marszałek Józef Piłsudski, który wraz z Generałem Andrzejem Galicą z Podhala, organizował wojsko polskie do Bitwy Warszawskiej.
W pięknym ogrodzie z nastrojową fontanną prywatne koncerty dla pani domu dawał także Jan Kiepura, słynny śpiewak i aktor w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Bądź naszym kolejnym ważnym Gościem
Zapraszamy